Kayaking Nedir?

Anasayfa / Kayaking Nedir?

Kayaking , daha çok  kano olarak bilinen, su üzerinde kürekler yardımı ile ilerleyen teknelerle yapılan bir spordur. Kayaking bizde daha çok kano ile gezinti şeklinde biliniyor. İngilizcedeki kayak kelimesinden geliyor. Kanolar eski dönemlerde yaşamış yerliler tarafından ise uzmanlaşmadan kullanılamayan tekne olarak ifade edilir.

Dalaman River/2016
Vedat Vural, Seda Tunca,Orhan Ustaoğlu

Kayaking sporunun ilerlemesinde birkaç neden sayabiliriz. Kanolar dar tekneler olduğundan vadilerin dar alanlarından geçme olanağı sağlar.

Dalaman River/2016
Oğuzhan Şahin,Seda Tunca,Vedat Vural,Orhan Ustaoğlu

Normal teknelerle bunu yapamazsınız. Kanolar hafif ve dayanıklı malzemeden yapılmıştır , çarpmalara karşı dayanıklı olduğundan sığ sularda da kullanılabilir. Hafif olması sayesinde uzun bir parkurda sudan çıkarılıp rota üzerinde karada rahatça taşınıp yeniden suya indirilebilir. Spor olarak kol , bel , omuz gibi bölgelerin gelişiminde etkin bir spordur.

Dalaman River/2017
Oğuzhan Şahin

Şehirlerden Nehirlere gitmek her zaman karayolu ile mümkün olmayabiliyor. Böyle durumlarda kano ile yapılan kayaking etkinliği hem ulaşım sağlarken hemde sportif bir aktivite olabiliyor.

Kanyonlarda yapılan kayaking muhteşem doğa manzaralarını gözlemleme deneyimi yaşatabiliyor.

Kayakingde dikkat edilmesi gereken önemli güvenlik unsurlarıda bulunmakta. Bunların en başında koruyucu ekipman geliyor. Yani kask ve can yeleği kullanmanız şart. Özellikle herhangi bir devrilme anında kaskınız sizi çarpmalara karşı koruyacak en önemli ekipman. Aynı zamanda seçilen rotanın güvenli olması da çok önemli. Özellikle kanyon bölgelerinde yapılan kayakingde heyelan veya yukarıdan düşecek taş , kaya gibi maddeler tehlike yaratacağından güvenli bölgelerde bu etkinlik yapılmalı. Dalgıç kıyafetine benzeyen koruyucu kıyafetler tercih edilmeli.

Koyların eşsiz manzarlarını görmek , Nehirin macera dolu atmosferinde ilerlemek için yapılan kayaking alternatif ve extrem bir spor olarak gün geçtikçe popülerliğini artırmakta.

Ara

başla
1
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?