ULUSLAR ARASI RAFTING FEDERASYONU
International Rafting Federation

IRF Nedir?

IRF açılımı International Rafting Federation olan Uluslararası Rafting Federasyonu anlamına gelir. IRF, rafting faaliyeti kâr amacı gütmeyen uluslararası bir organizasyondur. Dünya üzerindeki tüm rafting oluşumlarını destekleyen ve rafting sporu güvenliği için stardantlar getirmeyi hedefleyen kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. Federasyon standartları sağlayan ve eğitim sürecine katılanları belgelendiren dünya çapında geçerliliği olan bir kuruluştur. Bu demektir ki Uluslararası Rafting Federasyonu tarafından akredite edilmiş tüm sporcular IRF standardına göre eğitim sürecinden geçmiş ve bu standartları koruyup geliştirmeyi amaç edinmiştir.

Uluslararası Rafting Federasyonu dünya genelindeki ulusal rafting organizasyonlarının gelişmesini hedeflemektedir. Bu bağlamda Dünya Rafting Şampiyonaları (WRC) ve Avrupa Rafting Şampiyonaları (ERC) organize ederek standartlarını korur ve yaygınlaştırır.

IRF nehirlerimizin sürdürülebilirliğini sağlamak için eğitimin kaçınılmaz olduğunu savunur, farkındalık yaratmaya çalışır ve dünyamızdaki nehirleri koruma politikasını sağlamayı hedefler.

Rafing geleneğinin mütevellisi INTERNATIONAL RAFTING FEDERATION, raftingin tüm rekabet, ticari ve rekreasyonel seviyelerde uygulanmasını ve geliştirilmesini teşvik eden koşulları korur ve geliştirir. Uluslararası Rafting Federasyonu, sadece rafting konularında ve rafting gelişimini etkileyen faktörlere yönelik çalışmalar sürdürür ve ilgili tüm kişi ve kurumları tek çatı altında toplamayı amaçlamaktadır.

Uluslararası Rafting Federasyonu

A) IRF faaliyetlerini aşağıdakilerin ilkelerine uygun olarak gerçekleştirir:
Irk, siyasi, dini veya diğer ayrımcılık yapılmadan tüm üyeler, tüm sporcular, her çeşit kiriş ve görevliler arasında eşitlik;

B) Bağlı federasyonların iç işlerine karışmamak; Bununla birlikte, IRF’yi etkileyen tüm faaliyetleri kısmen veya tamamen izlemelidir.

C) Kâr amacı gütmeyen amaç; bu, mali kaynaklar yalnızca bu Tüzükte belirtilen amaçları gerçekleştirmek için kullanılacaktır. IRF üyelerinin hiçbir hakkı yoktur.

Rafting Federasyonu Amacı

IRF’nin hedefleri şöyledir:

 •  Rafting gelişimini etkileyen faktörler ve faktörlerle ilgilenen birleşik bir organ vasıtasıyla rafting kardeşliğinin artan ihtiyaç ve taleplerini kolaylaştırmak;
 •  Dünyanın her ülkesindeki raftingi teşvik etmek / Böyle bir organizasyonun olmadığı ülkelerde ulusal rafting federasyonlarının kurulmasını teşvik etmek.
 •  Rafting dünyasının tüm üyeleri arasındaki dostluğu teşvik etmenin yanı sıra sporcu ve yarışmalar için teşvik etmek;
 •  Uygun makamlara bir danışma kaynağı sağlamak.
 •  Rafting faaliyetini temsil etmek ve çıkarlarını tüm ulusal ve uluslararası otoriteler önünde savunmak;
 •  Olimpik bir spor barınşı olması için rafting’i bir spor olarak yaygınlaştırmaya çalışmak.
 •  Dünya Rafting Şampiyonalarını organize etmek,
 •  Rafting sporunun standartlarını geliştirmek ve korumak ve rafting endüstrisini korumak.
 •  Rekreasyonel raftingin her yaştan sağlıklı bir yaşam biçimine bir katkı olarak gelişimini teşvik etmek;
 •  Kürekçiler ve çevre sağlığının tehlikeye atmasını önlemek için önlemler almak;
 •  Nehir çevrelerinin korunmasını teşvik etmek ve korumak için lobiler kurmak. Genel toplum ve nehirle temas edenler için nehir konusunda çevresel farkındalığı artırmak.
 •  Dünyanın nehir sistemlerinin araştırılmasını teşvik etmek.
 •  Turizm sporunu rafting yoluyla büyütmek ve geliştirmek.
 •  Güvenli rafting uygulamaları için kurallar koymak / Raftingi, ülkelerinde güvenli, erişilebilir bir macera sporu olarak tanıtmak için federasyonlara yardım etmek.
 • Nehir rehberliği ve nehir kurtarma hizmetleri standartlarını ve eğitim programlarını önermek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?
ARA