Raftingi Kimler Yapabilir?

 

Yürüyüp koşabilen, eğitmenin verdiği komutları uygulayabilen ve sağlık sorunu olmayan her birey rafting yapabilir. Düzce Melen Rafting aktivitesini yapabilmek için önceden bu aktiviteyi yapmış olma şartı kesinlikle yoktur. Rafting kursu almanız gerekmez.

Herhangi bir deneyim, tecrübeniz olmasa da rafting tur lideri’nin nehire çıkmadan önce size vereceği rafting öncesi eğitim ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Rafting ekipmanlarından olan rafting küreğini çekebilecek kadar temel fiziki yeterlilik ayrıca, melen nehri üzerindeki engelleri, raft üzerindeki kişileri görebilmeniz ve komutları duyabilmeniz temel olarak yeterlidir. Buradaki fiziki yeterlilikten kasıt iyi bir kas yapınızın olması demek değil, ekibinizle birlikte uyum içerisinde aynı anda kürekleri suya sokup yine aynı anda kürekleri çekmeniz yeterlidir. Unutmayın rafting te önemli olan uyumdur. Nehir üzerinde kas yapısı güçlü kontrolsüz ve uyumsuz bir erkek grubu başarılı olmazken. Dengeli ve uyum içerisinde herhangi bir kız grubu çok daha fazla başarılıdır. Bunu yıllar boyu farklı nehirlerde gözlemleme şansına sahip olduk.

sinir hastalıkları
Rafting yapabilmenizin diğer koşullarından biri de kalp rahatsızlığı ve sinir sistemine bağlı rahatsızlıkların yani epilepsi, panik atak gibi hastalıkların olmaması gerekmektedir.

Sinirsel hastalıklar rafting aktivitesi sırasında adrenalin, heyecan ve korkunun da etkisiyle ne zaman atak geçirileceği belli olmamakla birlikte nehir öncesinde, rafting eğitimi zamanında görülebilmesi ihtimal dahilindedir. Tüm doğa sporlarında olduğu gibi rafting’te de öncelik sağlık ve güvenliktir.

Yukarıda bahsedilen temel konularda bir rahatsızlığınız yoksa ve işinde profesyonel bir rafting ekibinden aktivite öncesi info (eğitim ve brifing) aldıysanız güvenle bu aktiviteyi yapabilirsiniz. Unutmayın her yıl binlerce kişi ilk kez rafting aktivitesini yapıyor ve nehir dinamiğini keşfediyor.

hamile olanlar rafting yapabilir mi ?

Rafting raft adlı şişme bot üzerinde nehirde belirlenen parkur boyunca çeşitli engelleri ve rapidleri aşarak tamamlamayı hedeflediğimiz bir spordur. Nehirdeki akan suyun şiddeti veya debisi, nehrin altındaki engeller, rafting yapılan botun yapısı ve ekip parametreleriyle sürekli hareket eden ve zıplamalara neden olan bot yapısından dolayı hamilelerin rafting yapması uygun değildir. Hamileliğin farklı evreleri vardır fakat bu aktivite içerisinde fiziki koşulların yanında, heyecan, adrenalin, korku ve diğer duygu durumları hamile kadınlar üzerinde farklı etkiler yapabilmektedir bu nedenle “hamileler rafting yapamaz” diye belirtilir. Önce sağlık.

yüzme bilmeyenler rafting yapabilir mi ?

Rafting yapabilmeniz için yüzme bilme şartı aranmaz, ister yaz olsun ister kış rafting aktivitesi yapmanın temel kurallarından birisi de yüzdürücü yelek veya diğer adıyla can yeleği giymeniz gerekmektedir. Yüzdürücü yelek sizi su üzerinde güvenle tutar bu durumda eğitimde öğreneceğiniz güvenli yüzüş pozisyonu bir diğer adı body rafting ile güvenle nehirde su üzerinde emniyetli bir şekilde ilerlersiniz ve ekip arkadaşlarınız veya önceki / arkadaki bot sizi nehirden çıkarır. Dolayısıyla yüzmeniz gerekmez ve yüzme şartı aranmaz. Rafting yapmış ve bunu tutku haline getirmiş katılımcılarımız bilir ki durgun sularda ve rehberlerin hakim olduğu izin verdiği alanlarda biz kendimizi sulara atıyoruz ve güvenli yüzüş pozisyonu ile veya yüzme bilenler için yüzerek su içerisinde de eğlenmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?
ARA