2021/Mayıs

Çocuklar Rafting Yapabilir mi ?
Çocuklar Rafting Yapabilir mi ? Çocukların doğa ile teması ve doğa sporlarını yapabilmesi hem zihinsel gelişimlerinde hem de fiziksel gelişimlerinde sayısız katkısı vardır. Toprağa dokunmuş çocukların üretkenliği yaratıcılığını bilmeyen yoktur bunu ayrı bir makalede inceleyeceğiz. Fakat teknolojik gelişmeler ve minik yaştaki bireylerin eğitim sürecindeki yoğun programı ile çocuk ve doğa arasındaki bağ her geçen gün azalmaktadır. Bu bağı eğlenceli aktiviteler, öğrenip ders alacağı oyunlar ve kendi keşiflerini yapabileceği fırsatlar oluşturup onları doğa ile buluşturmamız gerekmektedir.

Çocukların Rafting yapabilmesi için gerekli olan koşullar nelerdir ?

Hangi Nehir ? Çocuklar için uygun rafting yerleri,
Hangi Mevsim ? Çocuklar hangi mevsimde rafting yapabilir
Hangi Yaş ? Çocuklar hangi yaşta rafting yapabilir.
Çocukların rafting yapabileceği yer ?

Çocuğumuzla rafting yapmak istediğimiz nehrin zorluk derecesini araştırmamız gerekiyor. Zorluk derecesi class 3 üzeri nehirler çocuklar için uygun değildir. Rafting parkurlarının zorluk derecelerini incelemek için tıklayın!

Çocuklar Rafting Yapabilir mi? – Hangi mevsim ?
Rafting parkur dereceleri her zaman stabil değildir örneğin yağışlar arttığında, doğal veya yapay yeni engeller oluştuğunda, akarsu havzasının yapısı daralıp genişlediğinde ve mevsimsel su debisinin miktarı farklılaştığında zorluk dereceleri değişebilir. Bu işi meslek olarak edinmiş profesyonel nehir rehberlerinden veya ilgili firmalardan nehirlerin çocuklar için elverişli olup olmadığını sorabilirsiniz. Örneğin yaz aylarında Düzce Melen Çayı ve Antalya Köprülü Kanyon çocuklar için çok ideal olurken, Dalaman Çayı ideal olmayabilir.

Çocuklar Rafting Yapabilir mi? – Hangi yaş ?
Zorluk derecesine ve mevsimine göre farklılık gösteren rafting parkurları çocukların yaşlarına göre de farklılık göstermektedir. Rafting yapılacak parkurun zorluğu ne kadar az ise o kadar düşebilir gibi bir kanı vardır fakat bu doğru değildir. Rafting rehberliğini meslek olarak edinmiş parkurları iyi tanıyan kişiler veya doğa sporları firmaları nehrin yapısı ve yaş aralığı hakkında daha doğru bilgi verir fakat genellikle sıralayacak olursak,

Muğla Dalaman Çayı Rafting– 14 yaş ve üzeri

Düzce Melen Çayı Rafting – (Şubat – Mayıs arası ): 12-16 yaşlarındaki çocuklar ailesi (ebeveynleri) yanında olmak şartı ile rafting yapabilir.

Antalya Köprülü Kanyon Rafting : 7 yaş ve üzeri

Nehirlerin zorlukları farklılık gösterse de bize göre çocukların rafting yapabilmesinin en temel kuralı “çocukların fiziki gelişiminin tamamlanmış olmasıdır.” bunu göz önünde bulundurarak faliyet ve aktivite planlayınız çünkü yaş bilgisi de bazen yanıltabiliyor. 14 yaşına gelmiş fakat temel kemik gelişimi tamamlamamış bireyler rafting yapamayabilir aynı zamanda 11 yaşında olup fiziki yeterliliği uygun bireyler de olabilir. Mevsim, nehir durumu ve en önemlisi eğitmen/rehber durumuna göre değişiklik gösteriyor. Bizimle iletişime geçip çocuğunuz hakkında yaş, fiziki yeterlilik gibi konular hakkında bilgi verdiğinizde sizlere nehrin çocuğunuz için uygun olup olmaduğunı aktarabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?
ARA