Rafting Nedir ?
Raft adı verilen şişme botlarla (sallarla) kürek çekilerek çay, ırmak veya nehirde yapılan bir akarsu sporudur. Ülkemizde eğlence amacıyla günübirlik yapılan adrenalin dolu bir macera sporudur.

Rafting Nedir ‘in en genel tanımı ise Rafting kürek ve kürek gücü kullanarak fiziksel beceri gerektiren akan nehirlerde yapılan ve genellikle sosyal, ticari ve rekabetçi bir spor olarak kabul edilen bir doğa sporu faliyeti olup aynı zamanda bir uyum sporudur.

Rafting aktivitesinde her bot 6 ile 8 kişiden oluşur ve her botta rafting eğitimi almış nehir rehberleri vardır. Aktivitenin yapılabilmesi için en az iki takım olması şarttır (her rafting botu bir takımdır). Rafting bir uyum sporu olup takım içerisindeki herkes rafting rehberinin komutlarına göre hareket eder ve nehre uyum sağlamak, raftingin doğasını anlamak, daha az yorulmak ve ön önemlisi eğlenmek için takımın tek vücut gibi hareket etmesi gerekmektedir. Eğlencenin yanında botların içinde çığlık atabilir, ekibinizle marşlar ve sloganlar söyleyebilir ve üzerinizdeki stresi atmanızdaki en doğal ilaçlardan biridir.

Rafting aktivitesi için ön hazırlık

Aktivite için uygun olan mayo, şort vb kıyafetlerin katılımcılar tarafından kuşanması. Rafting için uygun kıyafetler için tıklayın! – Detaylı –
Rehberler tarafından verilen neopren kıyafetler, neopren patik ve Can yeleği’nin giyilmesi,
Rafting kask ve küreğin kuşanılması ile ön hazırlık tamamlanmış olur.
Rafting infosu – Güvenlik Brifingi

Nehre girmeden önce tur lideri tarafından yapılan eğitimdir. Eğitim içeriği;

Nehir yapısı,
Rafting malzemelerinin tanıtımı ve malzemelerin kullanımı,
Kürek çekme stilleri,
Temel rafting komutları,
Güvenlik prosedürleri ve uyulması gereken kurallar,
Güvenli yüzüş pozisyonu – bodyrafting
Sudaki yüzücüyü raft’a çıkarma teknikleri,
Takımların kurulması ve rehberlerin atanması ile güvenlik brifingi tamamlanır.

Open chat
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?
ARA