Melen Çayı Rafting

Dokuzdeğirmen köyü/ Rafting start noktası.

 

Türkiye’nin en çok bilinen ve konumu itibariyle istanbul, ankara gibi büyük şehirlere yakın olan Düzce Melen de rafting yapabilmek için 12-55 yaş aralığında olmak ve kimler rafting yapabilir sayfasında yazılan bir engeliniz olmaması gerekir. Hayatının en keyifli ve heyecanlı aktivitesini yapan katılımcıların büyük çoğunluğu sonraki zamanlarda bu spordan vazgeçemeyecek ve farklı arkadaş gruplarıyla veya şirket arkadaşlarıyla sıklıkla geleceği de sabit tecrübelerimizdendir. Melen Çayı Rafting aktivitesi yapabilmek için daha önce bu sporu yapmış olma şartı aranmak çünkü Rafting Rehberleri’nin geçerli lisans ve deneyimi sayesinde kısa bir eğitimle temel komutları öğrenebilir ve rafting aktivitesini yapabilirsiniz.

Doğa’nın tüm güzelliklerine şahit olacağınız düzce melen çayında, su ve nehir dinamiğini öğrenip, ekibinizle tek bir takım olacağınız rafting aktivitesi aynı zamanda stres yönetimi, ekip ruhu, zorluklarla mücadele etmek ve zihninizi dinlendirmek için kaçırılmaz bir fırsat olduğunu ancak rafting parkuru bittiğinde göreceksiniz.

 

Melen Çayı

Melen Çayı: Marmara ile Karadeniz bölgelerinin buluştuğu, İstanbul’a ve Ankaraya yakın olan Büyük Melen nehri de rafting açısından oldukça ideal nehirlerimizdendir. Aralık ayı başlarından itibaren yağmurlar ve kar sularının erimesiyle nehir uzun bir süre rafting yapılan bu akarsuya hemen hemen her hafta sonu tur düzenlenmektedir. Özel gruplar ve firmalar içinde hafta içi de aktiviteler yapılabilmektedir. Düzce Dokuzdeğirmen Köyü nden başlayan tur 3 zorluk derecesinde olup ortalama olarak 120 ile 150 dakika arasında tamamlanabilmektedir. Melen Çayı Rafting parkur uzunluğu 13 km. Aktivite süresi 2 saat 30 dakikadır.

Düzce Cumayeri Dokuzdeğirmen Köyü yanından geçen Büyük Melen Nehri ile  Türkiye’nin 3.büyük rafting sporlarının yapıldığı rafting parkurunu barındırır.

İlçe merkezine 3km. mesafede bulunan Dokuzdeğirmen Köyü, içinden geçen melen çayı üzerine kurulmuş 9 adet su değirmenlerinden dolayı bu isimle anılmaktadır.

Yılın her döneminde profesyonelce rafting ve kano yapılan Dokuzdeğirmen Köyü Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünce pilot bölge seçilmiştir.

Düzce Melen Çayı Efteni Gölü’ne akan bir çok derenin beslediği suyun birleşimidir. Bu dereler Efteni Gölü’ne akar ve Melen Çayı yatağına yönelerek Melen ağzından Karadeniz’e dökülmektedir. Melen Çayının yüzde 80 lik kısmı Düzce il sınırında diğer kısım ise Sakarya il sınırında kalmaktadır.

Sakarya kısmında kalan bölgede Melen Barajı çalışmaları sürmekte ve İstanbul’un su ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamaktadır. İnsanlar tarafından Melen Çayı olarak bilinse de asıl ismi Büyük Melen Çayıdır.

Şubat ayında rafting sezonu açılarak Aralık ayına kadar  karların erimesi, lokal yağışlar, bölgesel yağmur yağışlarının etkisiyle rafting yapılabilmektedir. Ankara, İstanbul, Zonguldak, Sakarya, Kocaeli, Bursa gibi yakın bölgelerden rafting sevenler melen çayı rafting turlarına katılmaktadır. Rafting Melen Çayında 10 yıldır aktif olarak yapılmaktadır.

Düzce Melen Çayında Rafting sporunun tercih edilmesindeki en büyük pay İstanbul ve Ankara gibi illerimize geçişin Düzce ilimizden olmasıdır. Melen çayı zorluk derecesinin amatör sporculara uygun olması da melen çayının tercih edilmesinin ikinci sebebi sayılır.

Melen Rafting Rezervasyon

Sadece Rafting Rezervasyonu için tıklayın!   (Melen Rafting Aktivitesi

Open chat
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?
ARA