Yüzme Bilmeyen Rafting Yapabilir mi ?

Rafting aktivitesine dışarıdan bakıldığında akarsuda şişme botların üzerinde çılgınlarca kürek çekenleri görsekde çok karmaşık değildir, alanında uzman rehberin yönetiminde senkronize bir şekilde komutlara göre kürek çeken ekibin kask, can yeleği (yüzdürücü yelek), kürek, neopren kıyafet (en önemli iki özelliği ısı yalıtımı ve yüzerlilik kazandırmasıdır), neopren ayakkabı gibi teknik malzemeler kullandığından aktivite tamamen güvenlidir.

Yüzme bilmeyen rafting yapabilir mi ? konusunda ise yukarıdaki teknik ekipmanların sayesinde kesinlikle yapabilir diyebiliriz. Rafting yapmasında engel teşkil edecek bir durum söz konusu değilse, yüzdürücü yelek ve neoprenin de sayesinde her zaman su üzerinde kalacaktır.

yüzme bilmeyen rafting yapabilir mi

Nehirde ekibin bilinçli olarak suya atladığı durgun alanlarda (evet nehir durumuna göre kendimizi suya atıyoruz,bunun keyfini deneyimleyince göreceksiniz) veya suya düştüğü zamanlarda yapması gerekenler aktivite öncesinde teorik olarak anlatıldığından (rafting güvenlik konuşması) kişi bu süreçte neler yapacağını vücudun pozisyonunu ve akarsu yönüne göre şekillendirir. Sonrasında suya düşen yüzücü senaryosuna göre bot ekibi gerekli adımları rafting rehberi komutlarına göre uygular.

Kısaca, rafting yapabilmek için yüzme bilmek şart değildir. Kendi gözlemimiz olan bir durum daha var genellikle yüzme bilmeyen kişiler rafting aktivitesinden sonra bilenlere nazaran daha çok eğlenmiş ve keyif almış oluyor. Bu durum aynı zamanda yüzmeyi bilmeyen kişinin bu engeli aştığı için duygularını daha yoğun yaşadığı anlamına da gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Merbaba,
Size daha hızlı yardımcı olabiliriz ?
ARA